spacer.png, 0 kB
 • English (United Kingdom)
 • Shqip(Shqiperia)

Sports feed

Koha Jone
Online
 • Barbarët e shekulli XXI
  Nga Genc Prelvukaj Synimet politike të organizatës, të klasifikuar si terroriste në mbarë globin, ISIS,  dhe metodat mbi skllaverinë dhe ekzekutimin, qoftë të komuniteteve tjera fetare qoftë kundërshtarëve politikë, ka riaktualizuar pesimizmin për një ndryshim pozitiv të mundshëm në regjionin e lindjës së mesme.  I dhanë shuplakë fytyrës të gjitha shpresave që diçka e mirë
 • Rama: Berisha bën ujitje në ujë e jo not !
  Kryeministri Rama ironizoi lajmin për thyerjen e rekordit nga Berisha në not duke thënë se, “vetëm not nuk quhet ajo që bën ish-kryeministri”. “Lideri rekordmen, përveç rekordit në atë që ai e quan not por që është ujitje në ujë ka një rekord më të lartë që është rekord i shpartallimit të gjithë kufijve të
 • Nexhmije Hoxha: Nuk kam bërë asnjë gabim
  E veja e diktatorit, Enver Hoxha, thotë se nuk ndjen asnjë pendesë për veprimtarinë e saj gjatë sistemit komunist. Në një intervistë për gazetarin Roland Qafoku në televizionin “Channel One”, Hoxha tregon për marrëdhëniet me mjaft nga figurat e njohura të Luftës Anti Fashiste Nacional Çlirimtare. Roland Qafoku: Në nëntor, mbushen 70 vjet nga çlirimi
 • Pllakat prej dylli rrëfejnë sekretet mbi rolin e gruas në Iliri
  Një studim i ri mbi pesë pllaka prej dylli të shekullit të dytë, të zbuluara në qytetin e Durrësit, ofronë të dhëna interesante për rolin e grave në kulturën e lashtë ilire Nga Besar Likmeta, BIRN Kur arkeologu Fatos Tartari po gërmonte në nekropolin e lashtë të Durrësit në vitin 1979, ai bëri një zbulim befasues.
 • Opinion: Mësimet nga lufta
  Më 1 shtator të vitit 1939 Gjermania nisi Luftën e Dytë Botërore. Në fund ajo doli e mundur dhe e shkatërruar. Shoqëria gjermane ka nxjerrë nga kjo e kaluar tri mësime, mendon Alexander Kudascheff. Hamburgu pas Luftës së dytë Botërore 75 vjet më parë filloi Lufta e Dytë Botërore. Gjermania, “Rajhu i Tretë” sulmoi Poloninë

Reportazh

Koha Jone
Online
 • Barbarët e shekulli XXI
  Nga Genc Prelvukaj Synimet politike të organizatës, të klasifikuar si terroriste në mbarë globin, ISIS,  dhe metodat mbi skllaverinë dhe ekzekutimin, qoftë të komuniteteve tjera fetare qoftë kundërshtarëve politikë, ka riaktualizuar pesimizmin për një ndryshim pozitiv të mundshëm në regjionin e lindjës së mesme.  I dhanë shuplakë fytyrës të gjitha shpresave që diçka e mirë
 • Rama: Berisha bën ujitje në ujë e jo not !
  Kryeministri Rama ironizoi lajmin për thyerjen e rekordit nga Berisha në not duke thënë se, “vetëm not nuk quhet ajo që bën ish-kryeministri”. “Lideri rekordmen, përveç rekordit në atë që ai e quan not por që është ujitje në ujë ka një rekord më të lartë që është rekord i shpartallimit të gjithë kufijve të
 • Nexhmije Hoxha: Nuk kam bërë asnjë gabim
  E veja e diktatorit, Enver Hoxha, thotë se nuk ndjen asnjë pendesë për veprimtarinë e saj gjatë sistemit komunist. Në një intervistë për gazetarin Roland Qafoku në televizionin “Channel One”, Hoxha tregon për marrëdhëniet me mjaft nga figurat e njohura të Luftës Anti Fashiste Nacional Çlirimtare. Roland Qafoku: Në nëntor, mbushen 70 vjet nga çlirimi
 • Pllakat prej dylli rrëfejnë sekretet mbi rolin e gruas në Iliri
  Një studim i ri mbi pesë pllaka prej dylli të shekullit të dytë, të zbuluara në qytetin e Durrësit, ofronë të dhëna interesante për rolin e grave në kulturën e lashtë ilire Nga Besar Likmeta, BIRN Kur arkeologu Fatos Tartari po gërmonte në nekropolin e lashtë të Durrësit në vitin 1979, ai bëri një zbulim befasues.
 • Opinion: Mësimet nga lufta
  Më 1 shtator të vitit 1939 Gjermania nisi Luftën e Dytë Botërore. Në fund ajo doli e mundur dhe e shkatërruar. Shoqëria gjermane ka nxjerrë nga kjo e kaluar tri mësime, mendon Alexander Kudascheff. Hamburgu pas Luftës së dytë Botërore 75 vjet më parë filloi Lufta e Dytë Botërore. Gjermania, “Rajhu i Tretë” sulmoi Poloninë

Ekonomi

Koha Jone
Online
 • Barbarët e shekulli XXI
  Nga Genc Prelvukaj Synimet politike të organizatës, të klasifikuar si terroriste në mbarë globin, ISIS,  dhe metodat mbi skllaverinë dhe ekzekutimin, qoftë të komuniteteve tjera fetare qoftë kundërshtarëve politikë, ka riaktualizuar pesimizmin për një ndryshim pozitiv të mundshëm në regjionin e lindjës së mesme.  I dhanë shuplakë fytyrës të gjitha shpresave që diçka e mirë
 • Rama: Berisha bën ujitje në ujë e jo not !
  Kryeministri Rama ironizoi lajmin për thyerjen e rekordit nga Berisha në not duke thënë se, “vetëm not nuk quhet ajo që bën ish-kryeministri”. “Lideri rekordmen, përveç rekordit në atë që ai e quan not por që është ujitje në ujë ka një rekord më të lartë që është rekord i shpartallimit të gjithë kufijve të
 • Nexhmije Hoxha: Nuk kam bërë asnjë gabim
  E veja e diktatorit, Enver Hoxha, thotë se nuk ndjen asnjë pendesë për veprimtarinë e saj gjatë sistemit komunist. Në një intervistë për gazetarin Roland Qafoku në televizionin “Channel One”, Hoxha tregon për marrëdhëniet me mjaft nga figurat e njohura të Luftës Anti Fashiste Nacional Çlirimtare. Roland Qafoku: Në nëntor, mbushen 70 vjet nga çlirimi
 • Pllakat prej dylli rrëfejnë sekretet mbi rolin e gruas në Iliri
  Një studim i ri mbi pesë pllaka prej dylli të shekullit të dytë, të zbuluara në qytetin e Durrësit, ofronë të dhëna interesante për rolin e grave në kulturën e lashtë ilire Nga Besar Likmeta, BIRN Kur arkeologu Fatos Tartari po gërmonte në nekropolin e lashtë të Durrësit në vitin 1979, ai bëri një zbulim befasues.
 • Opinion: Mësimet nga lufta
  Më 1 shtator të vitit 1939 Gjermania nisi Luftën e Dytë Botërore. Në fund ajo doli e mundur dhe e shkatërruar. Shoqëria gjermane ka nxjerrë nga kjo e kaluar tri mësime, mendon Alexander Kudascheff. Hamburgu pas Luftës së dytë Botërore 75 vjet më parë filloi Lufta e Dytë Botërore. Gjermania, “Rajhu i Tretë” sulmoi Poloninë
spacer.png, 0 kB
 
 
Welcome to Eaglesland Albanian Society of BC
Aktivitete te shoqates shqiptare PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Sunday, 24 January 2010 15:13

 

28 Nëntor 2010

Komuniteti Shqiptar i Vancouver-it feston

Festën e Pavarësisë

 
Vendi:    YORK CONFERENCE CENTER
#202-12888 80TH AVENUE
Surrey BC V3W 3A8
  
 BiletatTe rritur: $60.00; Femije: (5 deri ne 11 vjec); $25.00; Anetar:$40.00
  
 Prenotimi i biletave me telefon:Edison Heba (604) 818-5081;
Ardian Lagji:(604) 805-0254;
  
Prenotimi i biletave ne person:Se shpejti do njoftojme daten dhe oren shitjes biletave.
  
 ShenimPer te evituar konfuzion ne uljen ne tavolina, biletat do te shiten me vend sipas Planit se Uljes ne Tavolina.
  
 Data/OraDiten e Djele, 28 Nendor 2010; Ora 2:00 pm.  
  
 MenujaMediterranian Style Buffet; Greek Salad; Tri Color Rotini; Vegetarian Lasagna; Lemon rice; Roast Lamb; Scalloped Potatoes; Salmon with Lemon/Herb Glaze; Steamed Vegetables with Garlic Herb Butter Assorted pastries and deserts; Dinner rolls; Soft drinks; Coffee and Tea; 
  
 Veshja: Veshje e rregullt ose casual to formal.
  
 AlkoliAshtu si vitin qe kaloj, per pijet alkolike do te kete CASH BAR me cmime te arsyeshme. Nuk lejohet sjellja e pijeve alkolike me vete. Çdo shkelje ne kete drejtim cenon   reputacionin e shoqerise dhe shkakton gjobitjen e Shoqates.
DO NOT DRINK AND DRIVE.
  
 Programi: Hymni Shqiptar; Hymni Kanadez;
Fjalim i shkurter;
Recitime;
Montazh nga Shqiperia;
Informacion mbi shkollen Shqipe;
Darka;
Muzike Tradicionale nga krahina te ndryshme te shqiperise; Vallezim; etj.
  
 Shenim: Lutemi qe femijet te jene nen kujdesin e vazhdueshem te prinderve.
  
 KUOTAT

JU RIKUJTOJME QE KA ARDHUR KOHA E PAGESES SE KUOTES VJETORE TE ANETARESIMIT. FALEMINDERIT PER MBESHTETJEN E VAZHDUESHME NE KETE DREJTIM.

Kuotizaioni vjetor i Anetaresimit:
Single: $50.00
Couple:$80.00
Family:$100.00
Family of 4 and up: $120.00
Senior: $25.00
Student:$25.00
                                       
                                       
            
Ju ftojme të gjithëve të kalojme së bashku një mbrëmje të gezuar. 

Për më shumë informacion, ju lutem kontaktoni

Shoqëria shqiptare e BC tel. 604.527.8334

 

Last Updated ( Friday, 12 November 2010 20:47 )
 
Mbledhje e anëtarëve të kryesisë të shoqatës shqiptare Eaglesland PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Sunday, 03 October 2010 13:38

2 Tetor 2010

Mbledhje e anëtarëve të kryesisë të shoqatës shqiptare Eaglesland

Rendi i ditës:

1. Organizimi i festës së flamurit 27 nëntor 2010

2. Mirëmbajtja e website-it të shoqatës

3. Financat - kuotizacioni per vitin pasardhës

4. Shkolla Shqipe

5. Çështje të tjera

 

Last Updated ( Wednesday, 06 October 2010 09:50 )
 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
   
© Copyright 2009 Eaglesland Albanian Canadian Society of B.C.All rights reserved